Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy wydatki ponoszone w związku z emisją akcji są kosztem podatkowym

03 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Paweł Glapiak

Wydatki ponoszone na emisję nowych akcji, bez których nie jest możliwe podwyższenie przez spółkę akcyjną kapitału zakładowego, nie są kosztami uzyskania przychodów. Chodzi tu m.in. o opłaty notarialne, opłaty sądowe, podatek od czynności cywilnoprawnych i inne wydatki bezpośrednio warunkujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki.

Tak orzekł WSA w Warszawie w wyroku z 10 grudnia 2012 r. (III SA/Wa 1211/12).

Przy okazji wprowadzania własnych akcji do obrotu giełdowego spółka, prócz wydatków obligatoryjnych (m.in. opłaty notarialne, sądowe, na rzecz Giełdy Papierów Wartościowych, podatek od czynności cywilnoprawnych) poniosła również inne, które miały służyć rozpowszechnianiu tej informacji i zachęcać do kupna akcji. W związku z tym spółka wystąpiła do organu podatkowego z pytaniem, czy przysługuje jej prawo uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów wszystkich wydatków poniesionych w związku z wejściem na giełdę.

W ocenie fiskusa, skoro zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie bądź powiększenie kapitału zakładowego, to tym samym związane z tymi czynnościami wydatki nie są kosztami uzyskania przychodu. Spółka nie zgodziła się ze stanowiskiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9426

Wydanie: 9426

Spis treści
Zamów abonament