PIT/CIT, leasing, korzystne rozwiązania dla firm, nowelizacja leasingu, niewypłacalności leasingobiorcy
Przedsiębiorcom łatwiej jest wziąć w leasing budynek lub budowlę. Minimalny okres trwania takiej umowy został bowiem dwukrotnie skrócony. Poza tym może ona także dotyczyć użytkowania wieczystego gruntu.
Od 1 stycznia korzystne rozwiązania zostały wprowadzone dla firm, które będą zmuszone dokonać cesji umowy leasingu. Do przepisów o podatku dochodowym wprowadzono bowiem przepisy wyraźnie regulujące taką sytuację. Mogą one być szczególnie istotne dla firm z branż zagrożonych kryzysem.
Zmiany te wynikają z ustawy z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (DzU z 30 listopada poz. 1342), czyli z tzw. ustawy deregulacyjnej. Opisane rozwiązania wprowadzono zarówno do ustawy o PIT, jak i do ustawy o CIT.
Uproszczenia dla nieruchomości
Pierwsza ze zmian dotyczy zakresu umów leasingu. Do tej pory przedmiotem leasingu były podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów podatnicy mogą zawierać również umowy leasingu użytkowania wieczystego gruntów. W niektórych sytuacjach jest to bardzo istotne ułatwienie.
Przykład
Spółka A zamierza wziąć w leasing budynek znajdujący się na gruncie objętym prawem użytkowania wieczystego. Do końca 2012 r. w takiej sytuacji spółka A musiała zawrzeć dwie umowy.
Pierwsza odnosiła się do leasingu budynku, a druga dotyczyła dzierżawy prawa użytkowania wieczystego. To dlatego, że przepisy podatkowe nie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta