Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PIT/CIT, leasing, korzystne rozwiązania dla firm, nowelizacja leasingu, niewypłacalności leasingobiorcy

03 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Grzegorz Kujawski
Grzegorz  Kujawski partner w kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy
źródło: Rzeczpospolita
Grzegorz Kujawski partner w kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy

Przedsiębiorcom łatwiej jest wziąć w leasing budynek lub budowlę. Minimalny okres trwania takiej umowy został bowiem dwukrotnie skrócony. Poza tym może ona także dotyczyć użytkowania wieczystego gruntu.

Od 1 stycznia korzystne rozwiązania zostały wprowadzone dla firm, które będą zmuszone dokonać cesji umowy leasingu. Do przepisów o podatku dochodowym wprowadzono bowiem przepisy wyraźnie regulujące taką sytuację. Mogą one być szczególnie istotne dla firm z branż zagrożonych kryzysem.

Zmiany te wynikają z ustawy z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (DzU z 30 listopada poz. 1342), czyli z tzw. ustawy deregulacyjnej. Opisane rozwiązania wprowadzono zarówno do ustawy o PIT, jak i do ustawy o CIT.

Uproszczenia dla nieruchomości

Pierwsza ze zmian dotyczy zakresu umów leasingu. Do tej pory przedmiotem leasingu były podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów podatnicy mogą zawierać również umowy leasingu użytkowania wieczystego gruntów. W niektórych sytuacjach jest to bardzo istotne ułatwienie.

Przykład

Spółka A zamierza wziąć w leasing budynek znajdujący się na gruncie objętym prawem użytkowania wieczystego. Do końca 2012 r. w takiej sytuacji spółka A musiała zawrzeć dwie umowy.

Pierwsza odnosiła się do leasingu budynku, a druga dotyczyła dzierżawy prawa użytkowania wieczystego. To dlatego, że przepisy podatkowe nie

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9426

Wydanie: 9426

Spis treści
Zamów abonament