Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chorobowe po wychowawczym liczy się od cudzych poborów

03 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Izabela Nowacka

Jeśli pracownica zacznie chorować od razu po urlopie rodzicielskim trwającym co najmniej 12 miesięcy, należne jej świadczenie trzeba obliczyć od zmiennych składników pensji wypłaconych jej współpracownikom.

- 15 grudnia 2012 r. pracownicy zakończył się dwuletni urlop wychowawczy. Od razu po urlopie dostarczyła zwolnienie lekarskie na okres od 16 do 31 grudnia. Nie przepracowała w grudniu ani jednego dnia. Jakie świadczenie jej przysługuje – wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek i jak ustalić dla niej podstawę wymiaru chorobowego, jeśli to będzie wynagrodzenie płatne przez pracodawcę? Pracownica uzyskuje wynagrodzenie zarówno stałe zasadnicze – 2400 zł, jak i zmienną prowizję od sprzedaży.

Prowizja jest wliczana do świadczeń chorobowych, bo można ją uzyskać tylko wykonując pracę; nie przysługuje za okresy nieobecności – pyta czytelniczka. Pracownicy przysługuje za grudzień wynagrodzenie chorobowe płatne przez pracodawcę. Podstawę tego świadczenia należy ustalić wedle zasad, jakie obowiązują dla składników w stałej miesięcznej stawce oraz składników zmiennych.

Ponieważ pracownica nie pracowała przez ostatnie 12 miesięcy ani w grudniu, do podstawy chorobowego trzeba wliczyć – obok wynagrodzenia zasadniczego – średnią miesięczną prowizję wypłaconą za grudzień pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku co ta pracownica.

W każdym roku kalendarzowym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9426

Wydanie: 9426

Spis treści
Zamów abonament