Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracodawca nie zwolni zatrudnionego przed przejściem na emeryturę

03 stycznia 2013 | Rzeczpospolita dla rodziców | Anna Abramowska

Uprawnienia | Pracodawca nie może wypowiadać pracy osobom, które są na finiszu kariery zawodowej. Od 2013 r. czas, kiedy nie wolno mu tego zrobić, wydłuża się – maksymalnie nawet o 16 miesięcy.

Ochronę przedemerytalną reguluje art. 39 kodeksu pracy (kp). To on stanowi, że pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego pod warunkiem, że z jego osiągnięciem podwładny uzyska prawo do emerytury.

Mimo że przepis ten nie zmienił się od nowego roku, to wcale nie oznacza, że ochrona przedemerytalna będzie funkcjonować tak jak dotychczas. Zmiany wynikają z przepisów przejściowych zawartych w tzw. ustawie wiekowej.

Czteroletni parasol

Do 31 grudnia 2012 r. powszechny wiek emerytalny w Polsce wynosił 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Czteroletnia ochrona przed zwolnieniem rozpoczynała się po ukończeniu przez kobietę 56 i 61 lat przez mężczyznę. Wiek emerytalny gwarantujący etat na cztery lata przed finiszem kariery to także tzw. obniżony wiek emerytalny, który jest „normalnym” wiekiem emerytalnym dla niektórych grup zawodowych np. górników, kolejarzy czy nauczycieli czy innych osób wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Ten o 5 lat niższy od powszechnego wiek emerytalny zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest dla nich zwykłym ustawowym wiekiem emerytalnym (czyli tym uprawniającym seniora do  przejścia na emeryturę zgodnie z ustawą o emeryturach i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9426

Wydanie: 9426

Spis treści
Zamów abonament