Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ograniczanie ulg, likwidacja barier

03 stycznia 2013 | Prawo | Katarzyna Borowska

Zmiany podatkowe, reforma emerytalna – to najważniejsze wydarzenia prawne 2012 r.

Wiele uchwalonych w 2012 r. przepisów bezpośrednio dotyczyło kieszeni obywateli. Duże zmiany odnoszą się zwłaszcza do podatków.

Od nowego roku obowiązuje nowelizacja ustawy o PIT, która zakłada ograniczenia w stosowaniu ulgi rodzinnej, na Internet oraz 50-proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców i artystów.

Wcześniej, w listopadzie, wprowadzono nowe kryteria dochodowe warunkujące przyznawanie świadczeń rodzinnych. Nie były one podnoszone od sześciu lat. Inną ważna zmianą jest wydłużenie o kolejne dwa lata reformy obniżającej wiek rozpoczęcia obowiązku szkolnego.

Reformowanie VAT

Dużo zmian jak zwykle dotyczyło przedsiębiorców. Przeforsowane przez byłego wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka zmiany w podatkach dochodowych i w VAT w założeniu mają służyć likwidacji zatorów płatniczych. Do terminowego płacenia faktur ma zachęcać przepis, który nie pozwala na zaliczanie w koszty podatkowe faktur zapłaconych z przeszło miesięcznym poślizgiem.

Rozszerzono też możliwość stosowania tzw. metody kasowej w VAT. Dotyczy ona małych przedsiębiorców i polega na tym, że VAT z faktury sprzedaży trzeba uiścić, dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę.

Eksperci mają wątpliwości, czy takie przepisy we wszystkich wypadkach będą skuteczne. Zdaniem Anny Hleb-Koszańskiej, doradcy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9426

Wydanie: 9426

Spis treści
Zamów abonament