Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pensja zmarłego pracownika do rąk małżonka lub dzieci

03 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Anna Borysewicz-Płock

Po śmierci zatrudnionego, pracodawca musi wydać świadectwo pracy na żądanie jego rodziny. Osoby te mają też prawo do świadczeń ze stosunku pracy, których podwładny nie zdążył pobrać.

Kodeks pracy wymienia trzy przyczyny wygaśnięcia angażu. Jedną z nich jest śmierć pracownika (art. 631 k.p.).

Z tą chwilą strony przestaje łączyć stosunek pracy. Natomiast związane z angażem prawa majątkowe (np. do zaległego wynagrodzenia czy ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy) przechodzą w równych częściach na określonych członków rodziny zmarłego. A jeśli takich osób nie ma, wchodzą do spadku.

Ważne! Roszczenia finansowe przechodzą na spadkobierców w takiej wysokości, w jakiej przysługiwałyby zmarłemu.

Kto jest uprawniony

Do dziedziczenia praw majątkowych z kontraktu o pracę zmarłego uprawniony jest zawsze jego małżonek (również wdowa i wdowiec), a ponadto ci członkowie rodziny, którzy spełniają warunki do uzyskania renty rodzinnej.

Przy czym, nabycie praw majątkowych związanych ze stosunkiem pracy nie zależy od kryteriów, jakim w dacie śmierci musi odpowiadać zmarły, aby jego rodzina otrzymała prawo do renty na podstawie ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.).

Dziedziczenie praw majątkowych związanych z angażem jest bowiem niezależne od prawa do tej renty. Odwołanie się zaś do tej ustawy ma wyłącznie pomóc określić krąg uprawnionych do uzyskania wszelkich świadczeń majątkowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9426

Wydanie: 9426

Spis treści
Zamów abonament