Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Charytatywne aukcje z VAT

03 stycznia 2013 | Prawo | Przemysław Wojtasik

Fiskus chce, aby fundacje i stowarzyszenia płaciły podatek od sprzedawanych na licytacjach rzeczy.

Zwolnienie z VAT przysługuje tylko wtedy, gdy rzeczy przeznaczone na aukcję pochodzą ze zbiórki publicznej – tak odpowiedziało Ministerstwo Finansów na pytanie „Rz" w sprawie opodatkowania dobroczynnych licytacji. Zastosowanie tego zwolnienia to czysta teoria – twierdzą przedstawiciele organizacji charytatywnych.

– Nie da się ukryć, że przepisy podatkowe hamują rozwój działalności pożytku publicznego, czego najlepszym przykładem jest właśnie obowiązek odprowadzania VAT od sprzedawanych na aukcjach rzeczy – mówi Tomasz Schimanek z Akademii Rozwoju Filantropii. – Wizja zapłaty 23 proc. podatku (czyli prawie ¼ wylicytowanej kwoty) może skutecznie zniechęcić uczestników.  Gdy organizacja weźmie na siebie ciężar podatku,   ma  mniej pieniędzy na działalność dobroczynną. Trudno natomiast przeprowadzić całą operację tak, aby zostały spełnione wszystkie warunki zwolnienia dotyczącego zresztą wyłącznie podmiotów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9426

Wydanie: 9426

Spis treści
Zamów abonament