Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć wynajmowany lokal

03 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Jakub Ziółek Joanna Winter
Jakub  Ziółek partner,  radca prawny,  SSW Spaczyński,  Szczepaniak i Wspólnicy
źródło: Rzeczpospolita
Jakub Ziółek partner, radca prawny, SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy
Joanna  Winter associate,  radca prawny,  SSW Spaczyński,  Szczepaniak i Wspólnicy
źródło: Rzeczpospolita
Joanna Winter associate, radca prawny, SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy

Aby ocenić zużycie pomieszczenia, w tym zweryfikować, czy było ono prawidłowo używane przez najemcę w trakcie trwania umowy najmu, należy wziąć pod uwagę cel, w jakim miało być ono wykorzystywane i obowiązek dokonywania w nim przez najemcę drobnych nakładów.

Zakończenie umowy najmu lokalu komercyjnego pociąga za sobą obowiązek zwrotu przedmiotu najmu wynajmującemu. Od tego, jak szczegółowo strony uregulowały w umowie swoje obowiązki i uprawnienia dotyczące tego etapu najmu, zależy ich zakres. Zawsze też mogą się pojawić wątpliwości, w jakim stanie najemca zobowiązany jest zwrócić przedmiot najmu wynajmującemu.

Stan niepogorszony

Z zakończeniem umowy najmu wiążą się określone obowiązki zarówno po stronie najemcy, jak i po stronie wynajmującego. Najważniejszym obowiązkiem po stronie najemcy zgodnie z art. 675 § 1 kodeksu cywilnego jest zwrot rzeczy wynajmującemu w stanie niepogorszonym.

Pozostawienie w umowie najmu zapisu tożsamego z wyżej wymienionym przepisem może w konsekwencji doprowadzić do konfliktu pomiędzy najemcą a wynajmującym w zakresie stanu lokalu po zakończeniu umowy najmu. Dla najemcy bowiem „stan niepogorszony" może oznaczać brak zniszczeń, tj. zawinionych przez najemcę uszkodzeń przedmiotu najmu, natomiast dla wynajmującego stan „niepogorszony" może oznaczać stan identyczny z dnia jego przekazania najemcy.

Należy pamiętać, że określenie „stan nie pogorszony" nie jest tożsame z określeniami „stan pierwotny" czy też „stan niezmieniony", co dla obu stron może mieć istotne znaczenie. W sytuacji bowiem, kiedy lokal zostanie zaadaptowany przez najemcę na jego potrzeby,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9426

Wydanie: 9426

Spis treści
Zamów abonament