Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rolnicy również otrzymają później świadczenia emerytalne

03 stycznia 2013 | Rzeczpospolita dla rodziców | Barbara Kaczmarska

Wydłużenie wieku emerytalnego osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników dotyczy kobiet urodzonych po 31 grudnia 1952 r. i mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r.

Wiek emerytalny osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników jest identyczny jak w systemie powszechnym. Do tej pory osoby te mogły przejść na emeryturę po ukończeniu 60 lat (kobieta) i 65 lat (mężczyzna). Jednak – podobnie jak w systemie powszechnym – od 1 stycznia 2013 r. wprowadzono zmiany podwyższające wiek emerytalny.

Dla kogo

Podwyższenie wieku emerytalnego dotyczy:

- kobiet urodzonych po 31 grud- nia 1952 r.;

- mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r.

Kobiety urodzone przed 1 stycznia 1953 r.,oraz mężczyźni urodzeni w roku 1947 i w latach poprzednich zachowali uprawnienia do przejścia na emeryturę w wieku wynoszącym – odpowiednio – 60 i 65 lat.

Zgodnie ze znowelizowanym art. 19 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników wiek emerytalny kobiet ulega podwyższeniu o jeden miesiąc, co trzy miesiące, aż do roku 2040 r., kiedy zostanie osiągnięty pełny wiek emerytalny, wynoszący 67 lat. Jako pierwsze uprawnienia emerytalne po ukończeniu tego wieku uzyskają kobiety urodzone w październiku 1973 r.

Dla kobiet urodzonych przed  1 stycznia 1953 r. powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat. Kobiety te zachowują uprawnienia do przejścia na emeryturę po ukończeniu tego wieku, bez względu na datę zgłoszenia wniosku o emeryturę.

Będzie on wynosił przykładowo dla kobiet urodzonych od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9426

Wydanie: 9426

Spis treści
Zamów abonament