Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przy częściowych świadczeniach panowie korzystają z większych przywilejów niż panie

03 stycznia 2013 | Rzeczpospolita dla rodziców | Anna Abramowska

Panowie z przyznaną 50-proc. emeryturą nie stracą etatu do ukończenia pełnego wieku emerytalnego. W gorszej sytuacji są panie.

Wraz z reformą wydłużającą wiek emerytalny wprowadzona została możliwość wcześniejszego przejścia na tzw. częściową emeryturę >więcej na str. 5. Pierwsze osoby skorzystają z tej możliwości jeszcze w 2013 r.

Artykuł 26b ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych określa warunki niezbędne do  przyznania tego świadczenia. Z możliwości tej będzie mogła skorzystać 62-letnia kobieta, legitymująca się co najmniej 35-letnim okresem składkowym i nieskładkowym i 65-letni mężczyzna mający uzbierany co najmniej 40-letni staż ubezpieczeniowy.

Jednak świadczenie, które mogliby pobierać, wynosić będzie jedynie 50 proc. pełnej emerytury, a więc tej, jaką by pobierali, gdyby dotrwali w zatrudnieniu do pełnego wieku emerytalnego. Oczywiście po  ukończeniu podwyższonego, pełnego wieku emerytalnego częściowy emeryt będzie mógł złożyć wniosek o przyznanie mu docelowego, 100-proc. świadczenia, jednak jego wysokość będzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9426

Wydanie: 9426

Spis treści
Zamów abonament