Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak optymalizować przepływy pieniężne na rynku nieruchomości

03 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Beata Stasiek-Juszczyńska

Podatnik może ubiegać się o przyspieszony zwrot VAT – w terminie 25 dni od złożenia deklaracji. Jednym z warunków jest zapłata wynikającej z umowy kupna-sprzedaży kwoty przed datą przekazania wniosku do urzędu

Jedną z najważniejszych kwestii podczas planowania transakcji zakupu aktywów, która ma duży wpływ na koszt finansowania przedsięwzięcia, jest podatek. W szczególności chodzi tu o VAT zapłacony od transakcji. Z definicji powinien on być neutralny dla przedsiębiorcy, ale czasem nie jest.

Powszechną praktyką rynkową jest to, że kwota VAT od wartości kupowanej nieruchomości ma być zapłacona przez stronę kupującą tuż po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży. Natomiast zapłacony VAT może być odzyskany od organów podatkowych – zgodnie z polskimi przepisami VAT – w standardowym terminie 60 dni. Takie rozwiązanie może znacząco zwiększyć finansowe koszty transakcji. Uzyskanie znacznych oszczędności jest jednak możliwe, jeśli transakcja jest wsparta planowaniem podatkowym. Analiza szans i zagrożeń oraz wniosek o przyspieszony zwrot VAT objęte planowaniem, mogą przynieść podatnikowi wymierne korzyści.

Możliwe korzyści

Zgodnie z regulacjami VAT istnieje możliwość ubiegania się o 25-dniowy zwrotu podatku naliczonego >patrz ramka. Daje on korzystną dźwignię w transakcjach zakupu aktywów. Wniosek o przyspieszony zwrot należy złożyć wraz z deklaracją VAT za miesiąc, w którym kupiono nieruchomość (jest ona przekazywana do organów podatkowych zwykle do 25 dnia miesiąca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9426

Wydanie: 9426

Spis treści
Zamów abonament