Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto nie musi czekać na osiągnięcie wieku emerytalnego, by pobierać świadczenie

03 stycznia 2013 | Rzeczpospolita dla rodziców | Barbara Kaczmarska

procedury | Urodzeni po 31 grudnia 1948 r. nadal będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę. Dotyczy to określonych profesji. Ich przedstawiciele muszą spełnić wymagane przez prawo warunki.

Ustawa emerytalna zachowała możliwość przejścia na emeryturę wcześniejszą dla niektórych spośród ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia  1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. Mogą oni zyskać emeryturę na zasadach dotychczasowych, a  emerytura ta obliczana jest zgodnie z art. 53 ustawy emerytalnej. Wynosi ona 24 proc. kwoty bazowej oraz po 1,3 proc. podstawy wymiaru za  każdy rok i miesiąc okresów składkowych i po 0,7 proc.  podstawy wymiaru za każdy rok i miesiąc okresów nieskładkowych.

Prawo do emerytury na zasadach dotychczasowych przysługuje osobom, które nie są członkami otwartego funduszu emerytalnego, a jeżeli by, wyraziły zgodę na przekazanie środków zgromadzonych w  funduszu na dochody budżetu państwa.

Kiedy wniosek

Wniosek o emeryturę wcześniejszą powinien być zgłoszony przed osiągnięciem wydłużonego wieku emerytalnego.

Złożenie wniosku w dniu osiągnięcia wieku emerytalnego lub później powoduje, że ubezpieczeni ci nabywają prawo do emerytury na nowych zasadach, a wysokość tej emerytury obliczana jest zgodnie z art. 26 ustawy emerytalnej.

Niezdolność do pracy

Na wcześniejszą emeryturę mogą przejść ubezpieczeni, którzy do dnia 31 grudnia 2008 r. spełnią warunki wymagane do przyznania emerytury określone w art. 29 ustawy emerytalnej, a więc warunek wieku,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9426

Wydanie: 9426

Spis treści
Zamów abonament