Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klif ominięty, rynki w górę

03 stycznia 2013 | Ekonomia | Hubert Kozieł
Lepsze nastroje inwestorów
źródło: Rzeczpospolita
Lepsze nastroje inwestorów

Radość inwestorów może być przedwczesna. USA czekają długie tygodnie sporów o cięcia fiskalne i podwyższenie limitu zadłużenia federalnego.

Reakcja rynków na przyjęcie przez Kongres USA ustawy likwidującej zagrożenie tzw. urwiskiem fiskalnym była entuzjastyczna. Nowojorski indeks S&P 500 rósł na początku pierwszej w tym roku sesji o ponad 2 proc. Fala zwyżek przetoczyła się również przez giełdy Europy i Azji. Niektóre europejskie indeksy (np. madrycki Ibex 35 oraz mediolański FTSE MIB) zyskiwały w ciągu dnia nawet 3 proc. Polski WIG 20 rósł dosyć umiarkowanie, o 1,6 proc.

Dolar słabł wobec głównych światowych walut, euro i złoty się umacniały. W środę po południu za amerykańską walutę płacono już tylko 3,05 zł, a za euro nawet 4,05 zł.

Rynki odreagowywały zniknięcie groźby fiskalnego urwiska, czyli tego, czym straszono je od wielu tygodni. Czy rzeczywiście jest jednak powód do świętowania? Fiskalne i polityczne problemy USA mogą znowu dać o sobie znać w ciągu kilku tygodni i popsuć nastroje inwestorom.

Dziurawa umowa

Fiskalny kompromis przyjęty w Kongresie przewiduje głównie przedłużenie ulg podatkowych dla Amerykanów (szczegóły w ramce obok). Automatyczne cięcia budżetowe zostały jedynie odłożone w czasie o dwa miesiące. Kongres i prezydent Obama mają więc tyle czasu  na porozumienie się w sprawie skali oszczędności fiskalnych i obszarów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9426

Wydanie: 9426

Spis treści
Zamów abonament