Połowiczna emerytura dla osób z odpowiednio długim stażem
W niektórych przypadkach kobiety po ukończeniu 62 lat, a mężczyźni 65 lat będą mogli przejść na emeryturę częściową.
Ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw wprowadziła możliwość przejścia na emeryturę częściową. Wyniesie ona tylko 50 proc. pełnej emerytury. O świadczenie to mogą się ubiegać ubezpieczeni, którzy mają ukończony wiek emerytalny – 62 lata kobiety i 65 lat mężczyźni i nie osiągnęli podwyższonego wieku emerytalnego >patrz tabela str. 2.
Kto nie skorzysta
O częściową emeryturę nie mogą ubiegać się kobiety, dla których podwyższony wiek emerytalny wynosi 62 lata lub jest niższy od 62 lat, np. 60 lat i 5 miesięcy.
Dodatkowym warunkiem, jaki muszą spełnić ubezpieczeni mający ukończony wiek 62 lata dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, jest udowodniony co najmniej 35-letni przez kobietę i 40-letni przez mężczyznę staż pracy (okres składkowy i nieskładkowy).
Przykład
Podwyższony wiek emerytalny kobiety urodzonej 31 grudnia 1958 r., a więc w okresie od 1 października 1958 r. do 31 grudnia 1958 r., wynosi 62 lata (art. 24 ust. 1a pkt 25 ustawy emerytalnej). Kobieta ta po osiągnięciu tego wieku może przejść na pełną emeryturę i nie musi udowadniać, co najmniej 35-letniego stażu pracy.
Przykład
Podwyższony
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta