Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Połowiczna emerytura dla osób z odpowiednio długim stażem

03 stycznia 2013 | Rzeczpospolita dla rodziców | Barbara Kaczmarska

W niektórych przypadkach kobiety po ukończeniu 62 lat, a mężczyźni 65 lat będą mogli przejść na emeryturę częściową.

 

Ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw wprowadziła możliwość przejścia na emeryturę częściową. Wyniesie ona tylko 50 proc. pełnej emerytury. O  świadczenie to mogą się ubiegać ubezpieczeni, którzy mają ukończony wiek emerytalny – 62 lata kobiety i 65 lat mężczyźni  i nie osiągnęli podwyższonego wieku emerytalnego >patrz tabela str. 2.

Kto nie skorzysta

O częściową emeryturę nie mogą ubiegać się kobiety, dla których podwyższony wiek emerytalny wynosi 62 lata lub jest niższy od 62 lat, np. 60 lat i 5 miesięcy.

Dodatkowym warunkiem, jaki muszą spełnić ubezpieczeni mający ukończony wiek  62 lata dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, jest udowodniony co najmniej 35-letni przez kobietę i 40-letni przez mężczyznę staż pracy (okres składkowy i nieskładkowy).

Przykład

Podwyższony wiek emerytalny kobiety urodzonej 31 grudnia 1958 r., a więc w okresie od 1 października  1958 r. do 31 grudnia 1958 r., wynosi 62 lata (art. 24 ust. 1a pkt 25 ustawy emerytalnej). Kobieta ta po osiągnięciu tego wieku może przejść na pełną emeryturę i nie musi udowadniać, co najmniej 35-letniego stażu pracy.

Przykład

Podwyższony

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9426

Wydanie: 9426

Spis treści
Zamów abonament