Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak będzie obliczane świadczenie

03 stycznia 2013 | Rzeczpospolita dla rodziców | Barbara Kaczmarska

Wysokość emerytury powszechnej przyznawanej na wniosek ubezpieczonego urodzonego po 31 grudnia 1948 r. pobierającego emeryturę wcześniejszą z FUS od 1 stycznia 2013 r. będzie ustalana na nowych zasadach.

Zgodnie z art. 26 ustawy emerytalnej emerytura stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy jej obliczenia przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego.

Podstawę obliczenia (zgodnie z art. 25 ustawy emerytalnej) stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem ich waloryzacji, zewidencjonowanych na  koncie ubezpieczonego do końca miesiąca, poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego.

Posiadający uprawnienia

Jeżeli jednak o emeryturę powszechną (ustalaną na podstawie art. 24 ustawy emerytalnej) ubiega się osoba mająca przyznane – w drodze decyzji ZUS – prawo do emerytury wcześniejszej przysługującej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i pobierająca tę emeryturę – podstawa obliczenia emerytury powszechnej zostanie pomniejszona.

Chodzi tu o sumę pobranych emerytur wcześniejszych, w wysokości przysługującej przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Jeżeli emerytura wcześniejsza pobierana była w zmniejszonej wysokości, wskutek osiąganych przychodów, odliczone zostaną kwoty pobieranych emerytur w zmniejszonej wysokości (o ile wskutek rozliczenia zawieszalności ustalono, że emerytura przysługiwała w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9426

Wydanie: 9426

Spis treści
Zamów abonament