Uwaga na bankowe polisy
Bankowcy muszą mieć świadomość, że jeśli nadzór uzna, że nie dają gwarancji efektywnego zarządzania, to zamknie im na szereg lat prawo do wykonywania zawodu w całej Unii – ostrzega wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego w rozmowie z Moniką Krześniak i Pawłem Czuryło.
Jakie są perspektywy sektora bankowego w 2013 r.?
Będzie to w dużym stopniu efekt koniunktury. Wydaje się, że pierwsze półrocze będzie trudniejsze, choć część klientów pozyskanych przez banki w czwartym kwartale 2012 r. będzie podpisywać umowy w pierwszych miesiącach 2013 r., np. kredyty w ramach kończącego się programu „Rodzina na swoim". Natomiast druga połowa roku powinna być lepsza z punktu widzenia poprawy sytuacji gospodarczej.
Jaki może być zysk banków w tym roku?
Jeśliby się udało uzyskać podobne wyniki jak w 2012 r., to biorąc pod uwagę warunki rynkowe, byłby to bardzo dobry rezultat (po listopadzie zysk sektora to 14,88 mld zł – red.). Oczywiście nie bez wpływu będzie sytuacja gospodarcza krajów UE. Ale jeśli chodzi o banki europejskie, to ich sytuacja jest lepsza niż w poprzednich latach, zarówno pod względem kapitałowym, jak i płynnościowym, choć oczywiście sytuacja nadal jest wrażliwa, bo wynika to z zaangażowania banków w papiery rządowe poszczególnych krajów uznanych za bardziej ryzykowne od innych.
Stąd większość instytucji międzynarodowych i polskich banków będzie poszukiwała finansowania na rynku lokalnym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta