Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uwaga na bankowe polisy

03 stycznia 2013 | Ekonomia | Wojciech Kwaśniak
autor zdjęcia: Justyna Cieślikowska
źródło: Rzeczpospolita

Bankowcy muszą mieć świadomość, że jeśli nadzór uzna, że nie dają gwarancji efektywnego zarządzania, to zamknie im na szereg lat prawo do wykonywania zawodu w całej Unii – ostrzega wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego 
w rozmowie z Moniką Krześniak i Pawłem Czuryło.

Jakie są perspektywy sektora bankowego w 2013 r.?

Będzie to w dużym stopniu efekt koniunktury. Wydaje się, że pierwsze półrocze będzie trudniejsze, choć część klientów pozyskanych przez banki w czwartym kwartale 2012 r. będzie podpisywać umowy w pierwszych miesiącach 2013 r., np. kredyty w ramach kończącego się programu „Rodzina na swoim". Natomiast druga połowa roku powinna być lepsza z punktu widzenia poprawy sytuacji gospodarczej.

Jaki może być zysk banków w tym roku?

Jeśliby się udało uzyskać podobne wyniki jak w 2012 r., to biorąc pod uwagę warunki rynkowe, byłby to bardzo dobry rezultat (po listopadzie zysk sektora to 14,88 mld zł – red.). Oczywiście nie bez wpływu będzie sytuacja gospodarcza krajów UE. Ale jeśli chodzi o banki europejskie, to ich sytuacja jest lepsza niż w poprzednich latach, zarówno pod względem kapitałowym, jak i płynnościowym, choć oczywiście sytuacja nadal jest wrażliwa, bo wynika to z zaangażowania banków w papiery rządowe poszczególnych krajów uznanych za bardziej ryzykowne od innych.

Stąd większość instytucji międzynarodowych i polskich banków będzie poszukiwała finansowania na rynku lokalnym....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9426

Wydanie: 9426

Spis treści
Zamów abonament