Po upływie terminu przedawnienia nie można wydać decyzji
Gdy upłynie termin przedawnienia, nie jest dopuszczalne prowadzenie postępowania podatkowego i orzekanie o wysokości zobowiązania wygasłego przez zapłatę. Organ musi umorzyć postępowanie, bez względu na jego etap
Tak orzekł NSA w uchwale z 3 grudnia 2012 r. (I FPS 1/12).
Sprawa dotyczyła zobowiązania podatkowego w VAT za poszczególne miesiące 2003 r. Organ pierwszej instancji wydał decyzję w listopadzie 2008 r., zaś decyzja drugiej instancji (zmniejszająca zobowiązanie podatnika) zapadła w lipcu 2010 r. Podatnik zaskarżył decyzję organu odwoławczego wskazując, że termin przedawnienia zobowiązania upłynął z końcem 2008 r., a tym samym organy były zobowiązane do umorzenia postępowania.
WSA w Opolu uznał stanowisko podatnika za uzasadnione. Po złożeniu skargi kasacyjnej przez organ podatkowy skład orzekający NSA stwierdził, że w sprawie występuje zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości.
Postanowił wobec tego przedstawić do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów NSA następujące pytanie prawne: czy w świetle art. 70 § 1 i art. 208 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2005 r. dopuszczalne jest w każdym czasie prowadzenie postępowania podatkowego i orzekanie o wysokości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta