Zaniechanie inwestycji nie oznacza konieczności korekty
Gdy firma nie ze swojej winy nie uzyska wymaganego pozwolenia i musi zrezygnować z wytworzenia środka trwałego, nie ma obowiązku zmieniać w deklaracjach kwot podatku odliczonego przy nabyciu usług potrzebnych do jego wykonania
Podatnicy VAT, w celu dostosowania nieruchomości będących ich środkami trwałymi do przedmiotu swojej działalności gospodarczej niejednokrotnie ponoszą wydatki inwestycyjne, od których dokonują odliczenia VAT naliczo- nego.
Gdy w okresie późniejszym są zmuszeni do zaniechania inwestycji na nieruchomości, może powstać wątpliwość co do konieczności dokonania korekty uprzednio odliczonego VAT naliczonego od poniesionych na te inwestycje nakładów.
Co mówią przepisy
W świetle art. 91 ust. 2, 7 i 9 ustawy o VAT konieczność dokonania korekty VAT naliczonego w odniesieniu do towarów i usług nabytych do wytworzenia towaru będącego środkiem trwałym występuje w przypadku, gdy te środki zostały zbyte lub zmieniono ich przeznaczenie przed oddaniem towaru (który miał być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta