Gdy dług zabezpiecza osoba trzecia
Aby bank nie popadł w konflikt z fiskusem, postanowienie o nieściągalności powinno być wydane również w stosunku do poręczyciela, a nie tylko dłużnika głównego
- Bank udziela kredytów zabezpieczanych m.in. umowami poręczenia. Niestety, część tych kredytów nie jest spłacana przez kredytobiorców. Czy do zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów udzielonych przez bank wymagalnych, a nieściągalnych kredytów (pożyczek) (jako wierzytelności odpisanych jako nieściągalne) wystarczy w takim przypadku posiadanie przez bank postanowienia o nieściągalności wydanego przez komornika sądowego, które wierzyciel (bank) uzna jako odpowiadające stanowi faktycznemu? – pyta czytelnik.
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem – udzielonych przez jednostki organizacyjne uprawnione, na podstawie odrębnych ustaw regulujących zasady ich funkcjonowania, do udzielania kredytów (pożyczek) – wymagalnych, a nieściągalnych kredytów (pożyczek), pomniejszonych o kwotę niespłaconych odsetek i równowartość rezerw na te kredyty (pożyczki), zaliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. b ustawy o CIT).
Stosownie do art. 16 ust. 2 ustawy o CIT za wierzytelności, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 25, które można zaliczyć do kosztów podatkowych, uważa się te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta