Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak należy wydzierżawić nieruchomość

22 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Renata Krupa-Dąbrowska

Popularną formą pozyskiwania gruntu pod budowlę jest jego dzierżawa. Trzeba jednak ściśle przestrzegać przepisów, gdyż kontrakt może okazać się zwykłą umową najmu

Grunty rolne, sady, plantacje, papiery wartościowe, jeziora dające pożytki w postaci ryb, a nawet prawo do przedsiębiorstwa stanowiącego zorganizowaną całość to wszystko można wydzierżawić.

Dlaczego? Bo przynosi pożytki. Ich osiąganie jest niezbędne, jeżeli chce się zawrzeć umowę dzierżawy. Dotyczą jej przepisy kodeksu cywilnego (art. 693-709 k.c.).

Korzyści to podstawa

Zgodnie z prawem właściciel nieruchomości (lub innej rzeczy) może oddać ją na czas oznaczony lub nieoznaczony do korzystania wraz z prawem pobierania pożytków. W zamian dzierżawca zobowiązuje się płacić mu czynsz.

Uwaga! Dzierżawę traktuje się jako odmianę najmu. Obie te umowy różnią się między sobą przede wszystkim tym, że z dzierżawy czerpie się pożytki, a z najmu – już nie. (art. 694 k.c).

Przykład

Jeżeli przedmiotem umowy jest tylko korzystanie z określonego lokalu, wtedy wchodzi w grę umowa najmu. Jeżeli natomiast chodzi o lokal wraz z urządzeniami technicznymi i produkcyjnymi, zaangażowanymi pracownikami oraz w grę wchodzi pobieranie pożytków, jakie przynosi produkcja w lokalu – wtedy mamy do czynienia z umową dzierżawy.

Przepisy są rygorystyczne, gdy chodzi o poddzierżawę. Dzierżawca nie może zawrzeć umowy o poddzierżawę bez zgody właściciela (nawet do bezpłatnego używania). Jeżeli nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9518

Spis treści
Zamów abonament