Lokale używane nadal będą tanieć, bo brakuje kupujących
Sukcesywne obniżki cen mieszkań na rynku wtórnym są nieuniknione. I to co najmniej do jesieni.
Mieszkania używane ciągle tanieją. Klientów jest niewielu, a podaż ofert coraz większa. Według pośredników Metrohouse & Partnerzy, w większości miast ostatni rok przyniósł 6–8-proc. obniżki stawek ofertowych. Największą zmianę zanotowano w Gdyni, w której mieszkania potaniały o ponad 10 proc.
– Nie powinno to dziwić, gdyż w tym mieście ceny wyjściowe znacznie przekraczały możliwości nabywców – zauważa Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse & Partnerzy. Jeszcze większe różnice widać w cenach transakcyjnych. – Np. w Krakowie stawki te spadły w ciągu ostatnich 12 miesięcy o ponad 12 proc. A presja na zniżki w tym mieście nadal jest silna. Negocjacje przynoszą 6–10-proc. rabat – wylicza Jańczuk.
Transakcje z rabatem
Najbardziej tanieją mieszkania na obrzeżach miast, małe kawalerki oraz duże lokale. – Mniejszym zainteresowaniem cieszą się oczywiście oferty z wielkiej płyty. Klientów zaś przyciągają nowe, kameralne, dobrze skomunikowane osiedla – wyjaśnia Jerzy Oleszczuk, szef biura Jerzy Oleszczuk-Forum z Gdyni.
Na spore obniżki można liczyć też w przypadku ofert zalegających długo na rynku i pierwotnie bardzo przeszacowanych. – Najtrudniej o większy rabat w przypadku atrakcyjnych mieszkań,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta