Jak ustalić wartość gruntu
Nieumorzona część prawa wieczystego użytkowania podwyższy podstawę amortyzacji bilansowej. Nie będzie natomiast miała wpływu na podatkowe rozliczenia
Dla celów bilansowych wartość początkowa gruntu nabytego na skutek przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności będzie się różnić od tej wartości ustalonej na potrzeby podatku dochodowego. Wartość początkową gruntu w księgach rachunkowych w dniu przyjęcia do ewidencji środków trwałych stanowić będzie suma:
- nieumorzonej wartości prawa wieczystego użytkowania oraz
- opłaty za przekształcenie w prawo własności nieruchomości.
Podatkowo wartość początkowa nie będzie uwzględniała odpisów amortyzacyjnych. Rozłożenie na raty opłaty za przekształcenie wiąże się również z koniecznością płacenia odsetek. Odsetki te nie mają jednak wpływu na wartość początkową gruntów.
Osoba fizyczna lub spółka użytkująca grunt, powinna doliczyć do wartości początkowej gruntu opłatę wynikającą z decyzji o przekształceniu pra- wa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej zabudowanej w prawo własności nieruchomości.
Do księgi na podstawie decyzji
Prawo wieczystego użytkowania gruntu przekształca się w prawo własności z dniem, w którym decyzja o przekształceniu stała się ostateczna. Decyzja ta stanowi też podstawę wpisu do księgi wieczystej zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o przekształceniu.
Wydatki na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów nie są kosztami uzyskania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta