Kwartalne pieniądze w stawce zasiłku
To, że od premii kwartalnej zostały opłacone składki na ubezpieczenia społeczne, nie oznacza, że można ją uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku. A jeśli już można – to różny może być sposób jej wliczania
- Od czerwca br. będziemy wypłacać pracownikom nagrody kwartalne. Jak uregulować sposób ich wypłaty, żeby można je było uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłków chorobowych?
W podstawie wymiaru świadczeń chorobowych można uwzględnić inne składniki wynagrodzenia niż pensja zasadnicza – zarówno przysługujące za okresy miesięczne, jak i dłuższe (kwartalne, roczne). Muszą jednak zostać spełnione łącznie dwa warunki:
- elementy te muszą podlegać oskładkowaniu oraz
- obowiązujące u pracodawcy przepisy płacowe (lub umowa o pracę – gdy pracodawca nie ma obowiązku tworzenia regulaminu wynagradzania) muszą przewidywać brak do nich prawa za okres pobierania zasiłku/wynagrodzenia chorobowego.
Jeżeli w przepisach nie ma wyraźnych postanowień, że dany składnik przysługuje mimo absencji chorobowej, zakłada się, że pracownik go nie otrzymuje w tym czasie. W takim przypadku należy go wliczyć do podstawy zasiłkowej. Jeśli jednak, mimo braku odpowiednich regulacji, pracodawca udokumentuje, że pracownik otrzymuje ten składnik płacowy za okresy pobierania zasiłku, trzeba go pomijać w obliczeniach.
Gdy wymieniony składnik pensji przysługuje za okresy kwartalne, wlicza się go do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości stanowiącej 1/12 kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym zachorował.
- Jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta