Oświadczenie zobowiązanego pomoże w otrzymaniu od niego należności
Uznanie długu jest przejawem lojalności dłużnika, w stosunku do wierzyciela i w praktyce zapobiega wytaczaniu niepotrzebnych procesów
Skuteczne złożenie oświadczenia przez dłużnika o uznaniu długu w praktyce rodzi wiele skutków. Przyjrzyjmy się zatem kilku najistotniejszym skutkom, które mogą mieć wpływ na pozycję prawną wierzyciela.
Przykład
Spółka „A" z siedzibą w Warszawie oraz spółka „B" były stronami umowy sprzedaży materiałów budowlanych. Spółka „B" nie uregulowała zapłaty za dostarczone materiały, natomiast wystosowała do spółki „A" pismo, w którym powołała się na problemy w płatnościach swoich kontrahentów oraz na trudną sytuację gospodarczą.
Zobowiązała się regulować należności z tytułu umowy sprzedaży w równych ratach. Ponieważ spółka „A" zwlekała z egzekwowaniem swoich należności, upłynął dwuletni termin przedawnienia przewidziany dla tego rodzaju roszczeń.
Należy zwrócić uwagę, że w przykładzie pismo wystosowane przez spółkę „B" ma doniosłe znaczenie dla wierzyciela.
Bieg przedawnienia przerywa się
Można zasadnie argumentować, że stanowi ono uznanie długu. Zgodnie z art. 123 § 1 pkt 2 kodeksu cywilnego, bieg przedawnienia przerywa się przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje. Natomiast zgodnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta