Po godzinach etatowa fakturzystka będzie hostessą na zlecenie
Szef musi zachować dużą czujność i ostrożność, podpisując z własnym pracownikiem umowę cywilnoprawną na wykonywanie innych zadań niż realizuje standardowo. W przeciwnym razie będzie to obejście prawa
- Firma musi w krótkim czasie zrealizować zamówienie dla klienta. Niestety, pracując w dotychczasowych godzinach, czyli od 8 do 16, nie wykonamy go w terminie. Czy z naszymi pracownikami możemy zawrzeć umowy zlecenia, na mocy których będą pracować po zakończeniu swoich zadań? – pyta czytelniczka.
Kodeks pracy ani żadne inne przepisy nie zabraniają zawierania z własnymi pracownikami umów cywilnoprawnych, czyli zlecenia czy o dzieło. Jednak na pytanie czytelniczki odpowiedź jest przecząca.
Podstawowe zasady
Umowy o pracę regulują przepisy kodeksu pracy, natomiast zlecenia lub o dzieło normuje kodeks cywilny. Cechą charakterystyczną stosunku pracy jest: podporządkowanie pracodawcy, osobisty charakter świadczenia pracy, jej realizacja w określonym miejscu i czasie. Zgodnie z art. 734 § 1 k.c. istotą zlecenia jest zobowiązanie do wykonania określonej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta