Do rozstrzygnięcia sądu praca za niższą pensję
Jeśli od wypowiedzenia zmieniającego podwładny odwołał się do sądu, to nie znaczy, że odmówił przyjęcia zmodyfikowanych warunków i jego angaż rozwiąże się po okresie wypowiedzenia
Wypowiedzenie zmieniające to podstawowy sposób modyfikacji treści stosunku pracy poprzez jednostronne oświadczenie pracodawcy.
Jest ono konieczne, gdy zmiana ta dotyczy istotnych warunków pracy lub płacy albo jest niekorzystna dla pracownika. Ten może odmówić przyjęcia zaproponowanych nowych zasad, ma prawo też odwołać się od wypowiedzenia do sądu pracy. Nie należy jednak utożsamiać tych czynności - nie są one równoznaczne.
Odmowa = rozstanie
Jeśli pracownik nie przyjmie nowych warunków pracy lub płacy zaproponowanych mu przez szefa w wypowiedzeniu zmieniającym, jego umowa o pracę rozwiąże się po upływie okresu wymówienia. Wynika to wprost z art. 42 § 3 k.p.
Stosunek pracy rozwiąże się z upływem okresu wymówienia, gdy pracownik odmówi przyjęcia nowych warunków pracy lub płacy, składając pracodawcy odpowiednie oświadczenie w tej sprawie. To z odmową podwładny powinien...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta