Euroland miał od początku problemy z finansami publicznymi
Fundamentem strefy euro jest tzw. traktat z Maastricht, a dokładnie zapisane w nim kryteria gospodarcze.
Kraje członkowskie muszą spełniać tzw. kryteria konwergencji. Dziś już wiadomo, że nie zagwarantowały one unii walutowej oczekiwanej stabilności. Ale kontrowersje budziły już od momentu ich powstania, czyli od początku lat 90.
W traktacie o Unii Europejskiej, potocznie nazywanym traktatem z Maastricht, zapisano, że przygotowane na to kraje utworzą unię walutową z początkiem 1999 r. Miarą ich gotowości miało być to, czy spełnią pięć kryteriów konwergencji. Te same warunki były i są nadal stawiane wszystkim krajom, które do strefy euro przystępowały później i które to planują.
Niska inflacja i zdrowe finanse
Tzw. Pakt Stabilności i Wzrostu z 1997 r. zaostrzył wymagania w stosunku do wszystkich państw członkowskich UE dotyczące przede wszystkim kontroli deficytu sektora publicznego. Zgodnie z nim wszystkie te kraje powinny bezwzględnie unikać nadmiernego deficytu (czyli przekraczającego 3 proc. PKB), pod groźbą nakładania kar finansowych, wynoszących do 0,5 proc. PKB.
Przede wszystkim kraje eurolandu muszą charakteryzować się stabilnym poziomem cen (roczna inflacja nie może odbiegać o więcej niż 1,5 pkt proc. od średniej z trzech krajów UE, gdzie jest ona najniższa) oraz zdrowymi finansami publicznymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta