Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy można nieodpłatnie przekazać lokal

22 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Renata Krupa-Dąbrowska

Nie ma problemu z użyczeniem nieruchomości innej osobie. Można to zrobić wyłącznie nieodpłatnie

Wynająć czy tylko udostępnić? Czasami właściciel nieruchomości chce przekazać lokal lub działkę innej osobie do korzystania przez pewien okres. Najczęściej jest tak w ramach pomocy osobie bliskiej. W takiej sytuacji można sięgnąć po umowę użyczenia. Kwestie te reguluje art. 710–719 kodeksu cywilnego.

Czas i koszty

Umowę użyczenia zawiera się zarówno na czas określony, jak i nieoznaczony. Jej stronami są: użyczający i biorący w użyczenie. Użyczającym jest najczęściej właściciel rzeczy, np. nieruchomości, ale nie ma reguły. Równie dobrze może być nim inna osoba, np. dzierżawca.

Przedmiotem tej umowy mogą być rzeczy ruchome (samochód), jak i nieruchomości (lokal, działka). Cechą charakterystyczną jest zaś jej nieodpłatność. Istotne jest także to, by użyczanych rzeczy nie można było zużyć. Z tego powodu przedmiotem użyczenia nie mogą być pieniądze.

Uwaga! Użyczenie polega na tym, że jedna z jej stron (użyczający) zobowiązuje się zezwolić drugiej stronie (biorącemu) na korzystanie z danej rzeczy.

Przepisy pozwalają zawierać umowę w dowolnej formie, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9518

Spis treści
Zamów abonament