Kiedy powstaną różnice
Transakcja określona w pieniądzu innym niż złoty nie oznacza, że firma automatycznie będzie musiała uwzględniać w rachunku podatkowym odmienne kursy z dnia sprzedaży i zapłaty
W przypadku rozrachunków, dla celów podatkowych, różnice kursowe powstaną tylko wtedy, gdy zarówno zapłata, jak i należność lub zobowiązanie wyrażone są w walucie obcej ( art. 15a ustawy o CIT i art. 24c ustawy o PIT).
Zatem, gdy kontrahenci krajowi rozliczają się w walucie obcej, czyli wtedy, gdy:
- zobowiązanie lub należność zostanie wyrażona w walucie obcej, i
- w walucie obcej nastąpi również jej płatność,
mogą wystąpić różnice kursowe, które będą uwzględnione podatkowo i bilansowo.
Jeśli jednak w umowie określone zostanie, że transakcja będzie wyrażona w walucie obcej, a zapłata nastąpi w złotych, wtedy różnice kursowe między dniem powstania kosztu (przychodu) a dniem faktycznego uregulowania zobowiązania będą uwzględnione tylko bilansowo (w księgach rachunkowych). Nie będą natomiast stanowiły podatkowych różnic kursowych.
Uwaga! Podatkowe różnice kursowe od faktur wyrażonych w walucie obcej, wystawionych dla kontrahenta krajowego, mogą być obliczane wyłącznie od kwoty netto transakcji. VAT nie jest co do zasady ani przychodem, ani kosztem do celów podatku dochodowego. Potwierdza to wyrok WSA w Bydgoszczy z 17 czerwca 2009 r. (I SA/Bd 242/09).
Przykład 1
21 marca 2013 r. spółka Polska A Sp. z. o.o.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta