Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prowadzenie zajęć na studiach podyplomowych bez zwolnienia

22 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Karolina Gierszewska Paweł Barnik

Usługi, jakie wykonuje wykładowca na uczelni, to czynności jedynie ściśle związane z kształceniem. Samo doskonalenie zawodowe wykonuje szkoła wyższa względem swoich słuchaczy. Profesor musi więc zapłacić daninę.

Uczelnie wyższe często zatrudniają wykładowców i specjalistów z określonych branż w celu prowadzenia zajęć m.in. na studiach podyplomowych. W większości przypadków zatrudnienie to odbywa się na podstawie umowy o pracę wiążącej uczelnię z wykładowcą. Jednakże drugą, równie często wykorzystywaną, formą współpracy są umowy cywilno-prawne.

W przypadku, gdy wykładowca wykonuje swoje świadczenie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (jako podatnik VAT) zaczynają się problemy. Dlaczego? Otóż dlatego, że nie zostało jasno przez ustawodawcę określone, jaką stawkę VAT wykładowca (przedsiębiorca) powinien w tym przypadku zastosować do swojego świadczenia. Zastanówmy się zatem nad wysokością opodatkowania tego typu usług. W tym celu przeanalizujmy poniższy przykład.

Przykład

JAK TO DZIAŁA

Publiczna uczelnia wyższa ABC organizuje studia podyplomowe i zatrudnia w tym celu wykładowców (zwykle na umowy cywilno-prawne). Jeden z wykładowców prowadzący działalność gospodarczą (będący czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług) zwrócił się z pytaniem, czy świadczenie wykonane na rzecz uczelni, polegające na prowadzeniu zajęć na studiach podyplomowych, może potraktować jako czynność zwolnioną z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT (jako usługę kształcenia

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9518

Spis treści
Zamów abonament