Uwaga na energetykę
Debata | Przedsiębiorcy i decydenci powinni opracować nową, realistyczną strategię dla sektora energetycznego, której głównym celem będzie wzrost gospodarczy kraju.
– Nadszedł czas, by zająć się problemami dotyczącymi realnej gospodarki Polski i budową jej wartości. Kluczową kwestią jest tania energia, która będzie decydować o możliwościach rozwoju, konkurencyjności i bezpieczeństwie energetycznym kraju – powiedział Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP, otwierając dyskusję zorganizowaną przez „Rzeczpospolitą" w siedzibie tej organizacji.
– Przedsiębiorcy powinni i chcą wspierać polityków oraz administrację państwową w prezentowaniu celów gospodarczych Polski. Nie powinniśmy się koncentrować na tym, jakie są oczekiwania wobec nas, głównie UE, ale na tym, co chcemy osiągnąć, mając na względzie rozwój polskiej gospodarki. Dotyczy to również polityki klimatycznej. Wdrażanie rozwiązań systemowych nie powinno być oparte na nakazach, ale musi uwzględniać specyfikę każdego kraju. Także jeśli chodzi o miks energetyczny – dodał.
Decyduje Unia
Polska posiada ok. 85 proc. unijnych złóż węgla kamiennego. Energetyka oparta na czarnym złocie jest jednak w sprzeczności z wizją unijną.
Uczestnicy debaty przyznali też, że jest zbyt wiele ośrodków odpowiadających za energetykę. Ostatnie zamieszanie z Jamałem II uwypukliło problem szwankującej komunikacji i koordynacji między tymi ośrodkami. Malinowski skrytykował jednak koncepcję utworzenia odrębnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta