Jak rozliczyć odszkodowanie za rozbity firmowy samochód
Gdy przedsiębiorca nie naprawia zniszczonego auta, to niezależnie od tego, czy miało ono wykupione autocasco, kwota otrzymana od ubezpieczyciela jest dla podatnika przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegającym PIT
- Jeden z moich firmowych samochodów uległ dużemu uszkodzeniu w wyniku stłuczki. Otrzymałem odszkodowanie od ubezpieczyciela. Jakie są moje zobowiązania wobec fiskusa po otrzymaniu odszkodowania za całkowicie rozbity samochód firmowy? Pojazd nie jest całkowicie zamortyzowany, a jego wrak będzie sprzedany – pyta czytelnik.
Na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o PIT za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej.
Brzmienie tego przepisu powoduje, że otrzymywane przez podatników PIT (zakładam, że pytanie dotyczy samochodu firmowego należącego do prowadzącej samodzielną działalność gospodarczą osoby fizycznej albo spółki cywilnej lub osobowej) odszkodowania za szkody w „firmowych" składnikach majątku generują u tych podatników przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dotyczy to również szkód w „firmowych" samochodach.
Uwaga na wyjątek
Wyjątek od tej zasady ma miejsce w przypadku niektórych odszkodowań dotyczących „firmowych" samochodów, które nie są objęte ubezpieczeniem dobrowolnym (czyli ubezpieczeniem AC). Nie uważa się bowiem za koszty uzyskania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta