Występując o nadpłatę, można zostać przestępcą
Urzędy zniechęcają podatników do dochodzenia swoich racji przed sądem. Informują ich, że jeśli nie skorygują deklaracji zgodnie z zaleceniami pokontrolnymi, to w ich sprawie zostanie wszczęte postępowanie karne skarbowe
Stwierdzenie, że system podatkowy w Polsce jest skomplikowany, jest truizmem. Niestety, nic nie wskazuje na to, aby ten stan rzeczy miał się zmienić. Paradoksalnie, pod hasłami uproszczenia systemu podatkowego i usuwania barier administracyjnych dla przedsiębiorców, w ubiegłym roku uchwalone zostały powszechnie krytykowane regulacje dotyczące nieuznawania za koszty podatkowe niezapłaconych faktur.
W efekcie szczytna idea zapobiegania zatorom płatniczym pogrążyła w rozpaczy niejeden dział finansowy polskiego przedsiębiorstwa, który musi zmagać się teraz z takimi kwestiami, jak rozliczanie kosztów związanych z gospodarką magazynową (czy śrubka pobrana do produkcji została zakupiona z faktury X, którą już zapłacono, czy też z faktury Y, która czeka na zapłatę?) czy sposób traktowania podatkowego kaucji gwarancyjnych (czy zatrzymanie części zapłaty na poczet kaucji gwarancyjnej powoduje czasową utratę prawa do kosztów?).
A to tylko drobny przykład problemów, które podatnicy muszą rozstrzygać niemal codziennie. Nieprecyzyjne regulacje, rozbieżne orzecznictwo sądów i kontrowersyjne interpretacje organów podatkowych powodują, że stosowanie prawa podatkowego w praktyce coraz częściej przypomina poruszanie się po polu minowym.
Dla świętego spokoju
Nic więc dziwnego, że wielu podatników woli mieć względny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta