Nierzetelny szef traci podwójnie
Podwładny, który rozwiązał angaż bez wypowiedzenia, bo firma poważnie naruszyła wobec niego podstawowe powinności, powinien dostać odszkodowanie, jeśli podana przyczyna rozstania była prawdziwa i uzasadniona.
Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia wtedy, gdy pracodawca wobec niego uchybił swoim podstawowym obowiązkom.
Od firmy etatowcowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – na poziomie wynagrodzenia za 2 tygodnie. Tak stanowi art. 55 § 11 k.p. Prawo do tych pieniędzy zależy od stwierdzenia, że rozwiązanie umowy o pracę było uzasadnione.
Wynika to stąd, że jedną z przesłanek odszkodowania jest „dopuszczenie" się przez pracodawcę ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków. Gdy zaś tego „dopuszczenia się" nie ma, a więc gdy fakt wskazany przez podwładnego nie istniał, szef nie musi płacić.
Ile pieniędzy
Przy umowach bezterminowych i na okres próbny wysokość odszkodowania odpowiada wynagrodzeniu za czas wymówienia, a przy angażach terminowych lub na czas wykonywania określonej pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta