Kryzysowe ograniczanie zakupów
Przeciętnie 13 proc. aktywów największych polskich firm znajduje się poza granicami Polski. Zapewniają one około 24 proc. przychodów spółek matek.
cezary adamczyk
Z roku na rok zwiększa się zaangażowanie polskich firm za granicą. Główne kierunki ekspansji to kraje sąsiadujące z Polską, ale nie brakuje firm, które wychodzą coraz dalej do Azji, Ameryki czy Afryki.
Najwięcej inwestycji polskich firm poza granicami Polski przypadło na okres boomu gospodarczego w latach 2006–2007. W tym czasie łączna wartość inwestycji polskich przedsiębiorstw przekroczyła 11 mld euro. Ale również w czasach najgłębszego kryzysu polskie firmy chętnie inwestowały za granicą. W 2010 i 2011 r. bezpośrednie inwestycje zamknęły się kwotą 10,8 mld euro. W ubiegłym roku ta tendencja wyhamowała. Owszem, polskie firmy wychodziły na zewnątrz, ale tak spektakularnych transakcji jak przejęcie przez KGHM kanadyjskiej Quadry (rozliczone w ubiegłym roku) nie było. Dość powiedzieć, że wartość bezpośrednich inwestycji polskich firm za granicą wyniosła zaledwie 2,8 mld euro, prawie dwa razy mniej niż rok wcześniej.
Na podstawie zebranych przez nas danych szacujemy, że na koniec ubiegłego roku łączna wartość aktywów zagranicznych firm polskich spółek wzrosła o około 2,5 proc. do 63 mld zł. W tym czasie majątek spółek matek zwiększył się o nieco ponad 2 proc. Na poziomie przychodów firmy te radzą sobie podobnie jak spółki matki. W ubiegłym roku zarówno firmy kontrolujące, jak i kontrolowane zwiększyły sprzedaż o nieco ponad 11...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta