Ożywienie gospodarcze pomoże bankom
Ostatnie lata globalnego kryzysu były okresem niezwykle burzliwym, zwłaszcza dla sektora bankowego. Na szczęście okres największej niepewności powoli mija, a w krajach regionu pojawiają się pierwsze sygnały ożywienia
Aby sprawdzić, jak banki z Europy Środkowo-Wschodniej poradziły sobie ze skutkami kryzysu, Deloitte, przygotowując doroczny ranking pięćdziesięciu największych banków regionu, przeanalizował dziewięć najważniejszych rynków: Polskę, Czechy i Słowację (Północ) oraz Bułgarię, Chorwację, Rumunię, Serbię, Słowenię i Węgry (Południe).
To podział nie tylko geograficzny: zarówno analiza, jak i wyniki rankingu pokazały, że banki z Północy dużo lepiej poradziły sobie z kryzysem, co widać w tempie wzrostu aktywów bankowych i przychodów, szybszym spadku kosztów ryzyka oraz dwucyfrowej rentowności kapitału. Natomiast na Południu głęboki spadek aktywności gospodarczej przełożył się na słabsze przychody sektora, wzrost kosztów ryzyka oraz głęboki spadek rentowności.
Obecny rok zakończy się w Europie Środkowo-Wschodniej wzrostem PKB średnio o 0,8 proc.; w następnych latach tempo wzrostu gospodarczego przyspieszy do poziomu blisko 3 proc. Pierwsze na ścieżkę wzrostu wejdą kraje Północy; na Południu, które nadal zmagać się będzie ze skutkami kryzysu, trwały wzrost pojawi się dopiero za 2–3 lata.
Już na przełomie tego i przyszłego roku zacznie spadać bezrobocie, które jednak przez najbliższe lata utrzymywać się będzie na poziomie wyższym niż przed kryzysem roku 2008.
Historycznie niskie stopy procentowe w regionie stanowią impuls do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta