Polityka i kryzys tamują współpracę
Mimo politycznych deklaracji, w praktyce współdziałanie firm zbrojeniowych ponad granicami napotyka przeszkody.
W ramach Kieleckiej Konferencji Bezpieczeństwa politycy i prezesi zbrojeniowych firm dyskutowali wczoraj o możliwościach przemysłowej współpracy. W końcu roku na forum UE politycy zajmą się problemami europejskiego bezpieczeństwa. Podczas kieleckiego spotkania przypomniał o tym wiceminister spraw zagranicznych Bogusław Winid.
Wspólnota będzie zastanawiać się m.in. nad nową architekturą współpracy między Unią Europejską i NATO. Prawdopodobnie powstanie biała księga strategii europejskiego bezpieczeństwa – po to, by nowe rozwiązania lepiej odpowiadały na współczesne wyzwania.
Europa nie uniknie dyskusji o tworzeniu i roli europejskich grup bojowych. Ustalić trzeba, jakie mają być podstawy ich działania, podział kosztów, mandat do praktycznego ich użycia. Pilne jest też porozumienie się w sprawie centrów dowodzenia integrujących różne rodzaje sił zbrojnych.
Jakie wsparcie dla producentów
Zwłaszcza w okresie trudności gospodarczych ważne jest wspieranie producentów uzbrojenia. To także obszar wymagający zmian: trzeba się zastanowić, jak tworzyć warunki dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta