Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki wpływ na proporcję ma procedura VAT marża

09 października 2013 | Prawo i praktyka | Maciej Jurczyga
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Rozliczenia | Zdaniem fiskusa obrotem do ustalenia wskaźnika odliczenia podatku jest jedynie wartość uzyskanej marży netto, z pominięciem ceny nabycia towarów, których sprzedaż jest w ten sposób opodatkowana. Podatnicy na tym tracą.

Jedną z podstawowych zasad VAT jest prawo do pomniejszenia podatku należnego o naliczony. Podatnik może więc odliczyć VAT z faktur zakupu w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jeżeli zakup związany jest tylko ze sprzedażą opodatkowaną, to podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości. Jeśli natomiast związany jest z wykonywaniem czynności zwolnionych z VAT, to uprawnienie to nie przysługuje w ogóle.

Marża to różnica między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o podatek

Istnieją jednak wydatki (np. z tytułu usług księgowych, sprzątania, energii), których nie sposób jednoznacznie i bezpośrednio, w całości lub częściowo, przyporządkować do jednego z dwóch rodzajów czynności. W celu realizacji wskazanej wcześniej zasady potrzebny jest zatem mechanizm umożliwiający właściwy podział i odliczenie podatku naliczonego związanego z takimi wydatkami. W tym celu wprowadzono do ustawy o VAT możliwość proporcjonalnego odliczania VAT, który co do zasady pozwala na odliczenie takiej części podatku naliczonego wynikającego z zakupów związanych z czynnościami opodatkowanymi i zwolnionymi, w jakiej pozostaje sprzedaż opodatkowana do całości sprzedaży podatnika. Zatem dla przykładu, jeżeli połowa sprzedaży podatnika jest opodatkowana, a połowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9660

Wydanie: 9660

Spis treści
Zamów abonament