Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy musisz wybrać bank czy dom maklerski w wyniku przetargu

09 października 2013 | Prawo i praktyka | Jarosław M. Jankowski

Postępowanie | Usługi bankowe i inwestycyjne oferowane przez Narodowy Bank Polski wyłączone są spod reżimu zamówień publicznych. Tak też jest z usługami finansowymi związanymi z kupnem nieruchomości.

W czasach potrzeb kapitałowych związanych z utrzymaniem płynności finansowej, regulowaniem bieżących należności, prowadzeniem działalności operacyjnej lub planowanymi przedsięwzięciami inwestycyjnymi wymagającymi korzystania z finansowania zewnętrznego, zamawiający stają się zleceniodawcami szeregu złożonych usług finansowych świadczonych przez banki, domy maklerskie, instytucje kredytowe i finansowe. Przy świadczeniu tych usług kluczowe znaczenie mają doświadczenie rynkowe danej instytucji, dostęp do międzynarodowych rynków kapitałowych i profil działalności instytucji uwzględniający specyfikę i uwarunkowania biznesowe zamawiającego. Usługi finansowe są jednym z rodzajów usług w rozumieniu ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej: ustawa pzp). Oznacza to, że według przepisów ogólnych również wybór banku, domu maklerskiego, instytucji kredytowej i finansowej powinien był podlegać przepisom ustawy pzp, przy założeniu, że wartość zamówienia przekroczyłaby próg stosowania ustawy (równowartość w złotych 14 tys. euro dla zamawiających klasycznych oraz 400 tys. euro dla zamawiających sektorowych) lub udzielane by było zamówienie w celu wykonywania działalności sektorowej (dla zamawiających sektorowych). Wynika to z faktu, że usługi finansowe zostały zakwalifikowane jako usługi priorytetowe zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wykazu usług o charakterze priorytetowymi i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9660

Wydanie: 9660

Spis treści
Zamów abonament