Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zysk dla niezdecydowanych

09 października 2013 | Ekonomia | Jan Morbiato
Powrót inwestorów do funduszy mieszanych wspierają wysokie stopy zwrotu
źródło: Rzeczpospolita
Powrót inwestorów do funduszy mieszanych wspierają wysokie stopy zwrotu
Partner cyklu
źródło: Rzeczpospolita
Partner cyklu

Klienci TFI znów doceniają fundusze mieszane. Okoliczności rynkowe sprzyjają tego typu strategiom.

Jeszcze rok temu wydawało się, że fundusze mieszane nie mają przyszłości. Klienci towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI) praktycznie nieprzerwanie, każdego miesiąca od kryzysu finansowego 2008 r. wycofywali z nich pieniądze.

Żeby zobrazować skalę odwrotu od funduszy inwestujących zarówno w akcje, jak i obligacje (rodzaje funduszy mieszanych przedstawiliśmy w ramce poniżej), wystarczy kilka liczb. Wartość oszczędności zgromadzonych w tego typu portfelach na początku 2007 r. wynosiła 55 mld zł – ponad 50 proc. aktywów zgromadzonych w funduszach dla inwestorów detalicznych.

Sześć lat później – na początku tego roku – fundusze mieszane obracały zaledwie 20 mld zł odpowiadającymi niespełna 14 proc. całego kapitału powierzonego TFI. Wyparowało z nich, lekko licząc, 25 mld zł.

Niezła mieszanka

Atuty funduszy mieszanych w tym roku znów jednak dały o sobie znać. W lutym – po raz pierwszy od 2010 r. – wpłaty do funduszy tego typu były wyższe od wypłat, zwracają uwagę Analizy Online.

– Nie nazwałbym tego jeszcze wielkim powrotem do funduszy mieszanych, bo w ostatnich miesiącach bilans sprzedaży w funduszach tego typu jest raz na minusie, a raz na plusie. W tym drugim przypadku przewaga wpłat nad wypłatami sięga przeważnie kilkunastu, najwyżej kilkudziesięciu milionów złotych miesięcznie. Niewątpliwie jednak odpływ kapitału z tego typu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9660

Wydanie: 9660

Spis treści
Zamów abonament