Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

U swojego pracodawcy wbijaj gwoździe własnym młotkiem

09 października 2013 | Prawo i praktyka

Przedsiębiorca | Dopuszczalność wykonywania pracy za pomocą własnych urządzeń potwierdził już Sąd Najwyższy.

Bring your own device (BYOD), zwane również bring your own technology (BYOT) bądź konsumeryzacją IT, polega na dopuszczeniu lub nawet wymuszeniu, by pracownicy wykonywali swoje zadania służbowe, używając urządzeń prywatnych (np. telefonów, i-Padów, notebooków). Jest to już od kilku lat popularne rozwiązanie. Czasem jest to wyraźna polityka obowiązująca w firmie, a czasem rozwiązanie, które wykształciło się w sposób naturalny i po części poza wiedzą firmy. Niewątpliwie sprzyja ono obecnym realiom, gdy życie prywatne i zawodowe pozostają w ścisłej synergii. Noszenie kilku telefonów lub posiadanie kilku notebooków jest znaczną niedogodnością, a w efekcie jest zachętą dla pracowników do skorzystania z BYOD. Z drugiej strony jest to oszczędność dla pracodawcy. Przepisy kodeksu pracy nie ustanawiają bezwzględnego obowiązku zapewnienia pracownikom narzędzi do pracy. Zresztą dopuszczalność wykonywania pracy za pomocą własnych urządzeń potwierdził Sąd Najwyższy (wyrok z 12 marca 2009 r., II PK 198/08).

O ile technicznie można sobie poradzić z tym fenomenem, przynajmniej w większych przedsiębiorstwach, o tyle prawnie niesie on ze sobą wiele rodzajów ryzyka i zdecydowanie bardziej złożone problemy niż wielokrotnie dyskutowane wykorzystywanie Internetu i firmowego adresu e-mail dla celów prywatnych.

Po pierwsze, niemożliwe jest zmuszenie użytkownika...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9660

Wydanie: 9660

Spis treści
Zamów abonament