Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powaga i zdecydowanie oczyszczą atmosferę w pracy

09 października 2013 | Dobra Firma | Anna Borysewicz

Szef nie może lekceważyć informacji o stosowaniu przez jednego z podwładnych mobbingu wobec innego 
etatowca. Postępowanie w tej sprawie powinno mieć poufny charakter, ale wnioski z niego można i warto ujawnić.

Artykuł 943 § 1 k.p. nałożył na zatrudniającego obowiązek przeciwdziałania mobbingowi. Musi go traktować poważnie. Dzięki temu pracodawca uniknie zarówno długiego i nierzadko kosztownego procesu sądowego, zwłaszcza przy przegranej, jak i pozytywnie ukształtuje jego wizerunek na rynku oraz korzystnie wpłynie na zasady współżycia społecznego panujące między podwładnymi. Te ostatnie natomiast z pewnością przełożą się na wysoką jakość ich pracy.

Kryzys gospodarczy, duża konkurencja między etatowcami, obawa o utratę zatrudnienia często jednak sprzyjają konfliktom. W skrajnych wypadkach mogą one nawet przybrać postać mobbingu. Jak ma zatem prawidłowo postąpić zatrudniający, który dowiedział się o tym, że zachowanie jednego z podwładnych wobec kolegi może być mobbingiem? Rozważmy to na przykładzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zatrudniającą do 20 podwładnych, w której wcześniej nie podjęto działań zapobiegających temu zjawisku.

Najprościej jest niezwłocznie (np. w ciągu 2 dni roboczych od uzyskania przez zatrudniającego takiej informacji) wdrożyć postępowanie wyjaśniające. Może ono polegać na powołaniu (np. w formie uchwały zarządu >patrz przykład uchwały) bezstronnego zespołu, który rozpatrzy zasadność zarzutów. W jego skład powinien wchodzić przedstawiciel pracodawcy, podwładnych (wskazany w trybie przyjętym w firmie) oraz osoba trzecia, na którą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9660

Wydanie: 9660

Spis treści
Zamów abonament