Zwycięski wykonawca może się skarżyć
Procedura| Przedsiębiorca uczestniczący w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego ma prawo kwestionować działania (zaniechania) zamawiającego przez użycie środków ochrony prawnej.
W praktyce prawa zamówień publicznych pojawia się istotne zagadnienie dotyczące możliwości skutecznego kwestionowania przez wykonawcę, którego oferta została uznana za najkorzystniejszą, ofert wykonawców niżej od niego sklasyfikowanych przez zamawiającego. Coraz częściej spotyka się sytuacje, w których „wykonawca – zwycięzca" składa odwołanie i wskazuje na błędy w ofertach niżej sklasyfikowanych. Działanie takie motywowane jest zazwyczaj zasadą koncentracji środków ochrony prawnej, zgodnie z którą nie powinno się czekać z kwestionowaniem działań zamawiającego, mimo że wynik na tym etapie jest dla danego wykonawcy korzystny.
Tego rodzaju kontrowersyjne sytuacje zdarzają się w toku dużych przetargów, często opisywanych w prasie np. przetargu na bloki energetyczne w Opolu, przetargu na przebudowę mostu Grota w Warszawie, przetargu na budowę podziemnego dworca PKP PLK Łódź-Fabryczna, czy wreszcie przetargu Krakowskiego Holdingu Komunalnego na spalarnię odpadów.
Zapobiegliwość wykonawcy
Powstaje więc pytanie: czy wniesienie takiego odwołania przez zwycięskiego wykonawcę stanowi jedynie przejaw pieniactwa, czy raczej daleko posuniętą ostrożność i staranność po jego stronie?
Posiadanie interesu w uzyskaniu zamówienia jest przesłanką dopuszczalności wniesienia odwołania
Naszym zdaniem także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta