Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obligacje wygrywają z lokatami

09 października 2013 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita

Już szósty miesiąc z rzędu nie zmienia się oferta rządowych papierów dla inwestorów indywidualnych.

agnieszka kamińska

Kupione w tym miesiącu skarbowe obligacje dwuletnie dadzą zarobić co roku 3 proc. W przypadku papierów trzyletnich oprocentowanie w nowej ofercie wynosi 3,5 proc. w pierwszym półrocznym okresie odsetkowym. Zaś zysk z papierów cztero- i dziesięcioletnich w pierwszym roku inwestycji to odpowiednio 3,5 oraz 4 proc.

Ministerstwo Finansów nie zmienia oferty obligacji detalicznych od maja, a to oznacza, że od kilku miesięcy zyski z inwestycji w rządowe papiery dłużne przewyższają te z lokat w wielu bankach. Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez porównywarkę finansową Comperia.pl dla „Rz", średni zysk z założonej w październiku 12-miesięcznej lokaty na 5 tys. zł wyniesie rocznie 2,42 proc. Banki nieco więcej płacą za depozyty dwuletnie, ale i tak średnia stawka jest niższa niż w przypadku oferty obligacji skarbowych. – Po raz ostatni tak wysoką różnicę pomiędzy średnim oprocentowaniem lokat i  obligacji na korzyść tych drugich dało się zaobserwować na przełomie 2009 i 2010 r., a więc przeszło 3,5 roku temu – zauważa Michał Sadrak, analityk firmy doradczej Open Finance.

Od maja średnie oprocentowanie bankowych lokat spadło o ok. 0,60 pkt proc. W tym samym czasie odsetki od obligacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9660

Wydanie: 9660

Spis treści
Zamów abonament