Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownicze programy motywacyjne oparte na akcjach są kosztem

09 października 2013 | Prawo i praktyka

Interpelacje | Moment ujęcia w rachunku podatkowym wydatków na zakup papierów wartościowych zależy 
od tego, czy będą one sprzedawane, czy nieodpłatnie przekazywane pracownikom w zakresie poprawy relacji między załogą a pracodawcą.

Wydatki na nabycie akcji wydawanych pracownikom w ramach programu motywacyjnego mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów w momencie ich wydania lub  zbycia.

Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 3 czerwca 2013 r. (ILPB3/423-95/13-4/AO).

Spółka akcyjna planuje wdrożenie programu motywacyjnego opartego na przekazywaniu akcji własnych wybranym pracownikom na stanowiskach kierowniczych. Decyzja o przyznaniu określonej ilości akcji danemu pracownikowi ma być uzależniona m.in. od oceny pracy przyszłego beneficjenta programu, jego stażu pracy i wyników spółki. Taka forma nagrody ma na celu zwiększenie motywacji pracownika do pracy oraz jego lojalności wobec spółki.

Pula akcji przekazanych do programu motywacyjnego ma zostać utworzona z akcji nabytych przez spółkę od jej akcjonariuszy, a w późniejszym czasie również z akcji odkupionych od wcześniejszych beneficjentów programu. Spółka będzie nabywać akcje po ich cenie rynkowej i ujmować wydatki na ich nabycie jako koszt dla celów księgowych w momencie przekazania akcji beneficjentom. Uczestnicy programu będą otrzymywać akcje nieodpłatnie. Spółka może także udzielić beneficjentom prawa do nabycia akcji po ich cenie nominalnej.

Warunki uczestnictwa w programie oraz zasady obrotu akcjami w ramach programu mają zostać sprecyzowane w umowach, jakie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9660

Wydanie: 9660

Spis treści
Zamów abonament