Pracownicze programy motywacyjne oparte na akcjach są kosztem
Interpelacje | Moment ujęcia w rachunku podatkowym wydatków na zakup papierów wartościowych zależy od tego, czy będą one sprzedawane, czy nieodpłatnie przekazywane pracownikom w zakresie poprawy relacji między załogą a pracodawcą.
Wydatki na nabycie akcji wydawanych pracownikom w ramach programu motywacyjnego mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów w momencie ich wydania lub zbycia.
Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 3 czerwca 2013 r. (ILPB3/423-95/13-4/AO).
Spółka akcyjna planuje wdrożenie programu motywacyjnego opartego na przekazywaniu akcji własnych wybranym pracownikom na stanowiskach kierowniczych. Decyzja o przyznaniu określonej ilości akcji danemu pracownikowi ma być uzależniona m.in. od oceny pracy przyszłego beneficjenta programu, jego stażu pracy i wyników spółki. Taka forma nagrody ma na celu zwiększenie motywacji pracownika do pracy oraz jego lojalności wobec spółki.
Pula akcji przekazanych do programu motywacyjnego ma zostać utworzona z akcji nabytych przez spółkę od jej akcjonariuszy, a w późniejszym czasie również z akcji odkupionych od wcześniejszych beneficjentów programu. Spółka będzie nabywać akcje po ich cenie rynkowej i ujmować wydatki na ich nabycie jako koszt dla celów księgowych w momencie przekazania akcji beneficjentom. Uczestnicy programu będą otrzymywać akcje nieodpłatnie. Spółka może także udzielić beneficjentom prawa do nabycia akcji po ich cenie nominalnej.
Warunki uczestnictwa w programie oraz zasady obrotu akcjami w ramach programu mają zostać sprecyzowane w umowach, jakie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta