Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Droga do eliminacji ubóstwa

09 października 2013 | Ekonomia | Jim Yong Kim
źródło: AFP

Ponad miliard ludzi żyje dziś za mniej niż 1,25 dolara dziennie. To plama na naszym sumieniu i moralności – pisze prezes Banku Światowego.

Jim Yong Kim

Musimy bezzwłocznie zacząć pomagać w wydobywaniu ludzi z ubóstwa, bez uprzedzeń i niezależnie od okoliczności czy miejsca, w jakim się znajdują. Zaledwie pół roku temu Grupa Banku Światowego poparła dwa cele: pierwszym jest całkowite wyeliminowanie skrajnego ubóstwa do 2030 r.; drugim – podniesienie wspólnego dobrobytu 40 proc. najniżej zarabiających w poszczególnych krajach.

Realizacja pierwszego celu  będzie osiągnięciem prawdziwie historycznym, ale i niezmiernie trudnym. Robimy postępy, ale w walce z ubóstwem nic nie jest gwarantowane, a im bliżej będziemy celu, tym będzie trudniej. Może dojść do spowolnienia globalnego rozwoju. Inwestorzy mogą stać się jeszcze bardziej nerwowo. Źródła długoterminowego finansowania niezbędnej infrastruktury – już ograniczone – mogą wyschnąć zupełnie.

Drugi cel dotyczy bezpośrednio wszystkich krajów od Bliskiego Wschodu po Afrykę, Azję i Amerykę Łacińską. Protesty podczas arabskiej wiosny, demonstracje w Turcji, Brazylii i Afryce Południowej miały to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9660

Wydanie: 9660

Spis treści
Zamów abonament