Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uwaga na opłatę za konto firmowe z ubezpieczeniem

09 października 2013 | Prawo i praktyka | Tomasz Król

Rachunek bankowy, z którym związana jest polisa na życie dla przedsiębiorcy, może być źródłem konfliktu z fiskusem. Jeśli 
skarbówka zakwalifikuje tę usługę z pakietu jako dotyczącą życia prywatnego biznesmena, to może zakwestionować rozliczenia.

Przedsiębiorcy, kupując usługi zintegrowane, powinni sprawdzić ryzyko wykluczenia całego wydatku z kosztów uzyskania przychodów.

Problem dotyczy sytuacji, gdy przedsiębiorca jedną opłatą zapłaci bankowi za korzystanie z firmowego konta, do którego będą dołączone w pakiecie ubezpieczenia osobiste. Ponieważ opłata nie jest rozdzielona na część „firmową" i „niefirmową", zdaniem fiskusa cały wydatek nie jest kosztem uzyskania przychodu.

Organy podatkowe wykorzystują to, że jedna opłata obejmuje kilka produktów finansowych. Podatnicy próbowali sobie z tym zarzutem poradzić: umowy z bankiem były tak skonstruowane, że określały opłatę jako obejmującą tylko prowadzenie konta firmowego. Usługi ubezpieczeniowe były natomiast nabywane nieodpłatnie. Prowadziło to do sytuacji, że opłata za konto wynosiła np. 1509,99 zł miesięcznie, a składka na ubezpieczenie na życie wynosiła 0 zł. Taka opłata za konto firmowe jest uznawana przez organy podatkowe za pozorną, mającą służyć nabyciu nie tylko usługi prowadzenia firmowego konta bankowego, ale także usług ubezpieczeniowych. Zwłaszcza że opłata za konto firmowe bez pakietu ubezpieczeniowego z reguły jest dużo niższa. Druga metoda fiskusa to uznanie 1509,99 zł opłaty za konto za koszt podatkowy przedsiębiorcy, ale jednocześnie przypisanie mu przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia polegającego na opłaceniu przez bank składki ubezpieczeniowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9660

Wydanie: 9660

Spis treści
Zamów abonament