Jak korzystnie rozliczyć przychód z najmu budynku
PIT | Ryczałt ewidencjonowany opłaca się przede wszystkim wtedy, gdy wynajmujący nie ponosi kosztów związanych z odpłatnym udostępnianiem nieruchomości, lub gdy są one niewielkie w porównaniu z otrzymywanymi kwotami.
- Jestem właścicielem nieruchomości, na której znajduje się m.in. budynek gospodarczy o powierzchni 40 m², który mam zamiar wynająć. Najemcy są w trudnej sytuacji materialnej i przypuszczam, że zapłatę czynszu mogę otrzymywać z opóźnieniem. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Jaka forma opodatkowania będzie dla mnie najkorzystniejsza, jeśli chciałbym opłacać podatek dochodowy tylko wówczas gdy faktycznie otrzymam pieniądze za czynsz? – pyta czytelnik.
Przychody uzyskiwane z tytułu najmu nieruchomości mogą zostać zaliczone do jednego z dwóch odrębnych źródeł przychodów, którymi są:
- pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT) albo
- najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT).
Pozarolnicza działalność...
Większość właścicieli nieruchomości przychody uzyskane z umowy najmu kwalifikuje do źródła z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT). W rezultacie przychód z tytułu czynszu rozliczają w miesiącu, za który czynsz był należny. Za przychód z działalności gospodarczej uznaje się bowiem kwoty należne, nawet jeśli faktycznie nie zostały one otrzymane....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta