Nie wolno sztucznie dzielić jednej transakcji
Umorzenie udziałów w spółce w zamian za przekazaną nieruchomość nie stanowi dla niej przychodu.
Pod koniec września 2012 r. spółka nabyła od wspólnika 1500 udziałów własnych w celu ich umorzenia za cenę 1,5 mln zł. W tym celu obniżyła kapitał zakładowy w drodze umorzenia udziałów w zamian za wynagrodzenie, zgodnie z art. 199 kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.).
Dalej wyjaśniono, że w zamian za umarzane udziały wypłacono wynagrodzenie w formie rzeczowej, tj. prawa wieczystego użytkowania nieruchomości z budynkiem o wartości nieco ponad 1,8 mln zł. Wartość umarzanych udziałów była mniejsza niż wartość nieruchomości. Spółka zapytała, czy wypłata wynagrodzenia w tej postaci z tytułu umorzenia udziałów, która spowoduje zmniejszenie jej stanu majątkowego, prowadzi do powstania przychodu.
Sama uważała, że nie. Innego zdania był fiskus. Przypomniał, że zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, co do zasady przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, mająca definitywny charakter, którą może on rozporządzać jak własną. Przychodem z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta