Trudniej składać deklaracje kwartalne
VAT | Podatnicy handlujący towarami wrażliwymi, czyli wyrobami ze stali, paliwami lub złotem, zostali w znacznym stopniu pozbawieni możliwości rozliczania się z fiskusem co trzy miesiące. Limit dla utraty przywileju to 50 tys. zł z tytułu ich dostawy.
Marek Piotrowski
Korzystną i popularną wśród wielu przedsiębiorców formą rozliczeń z fiskusem w zakresie VAT jest składanie kwartalnych deklaracji podatkowych. Procedurą taką, zgodnie z art. 99 ust. 2 ustawy o VAT, obligatoryjnie zostali objęci mali podatnicy rozliczający się metodą kasową. Dodatkowo, w świetle art. 99 ust. 3 ustawy o VAT kwartalnie mogą rozliczać się także inni podatnicy (w rozumieniu art. 15) niż rozliczający się metodą kasową, jeśli złożą w wymaganych terminach właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienie o wyborze kwartalnych rozliczeń w zakresie VAT.
Formuła kwartalnego składania deklaracji VAT jest niewątpliwie rozwiązaniem dogodnym dla wielu podatników. Jej walory mogą odczuć szczególnie ci, którzy posiadają status małego podatnika: redukuje bowiem zakres obowiązków formalnych związanych ze sporządzaniem oraz składaniem za poszczególne miesiące deklaracji rozliczeniowych przy jednoczesnej możliwej korzyści finansowej wynikającej z przesunięcia terminu zapłaty podatku.
Nowe przepisy wprowadzają ograniczenia
Jednak od 1 października 2013 r. doszło do istotnej nowelizacji w zakresie możliwości oraz zasad rozliczania VAT za okresy kwartalne. Mianowicie, włączenie do porządku prawnego postanowień art. 99 ust. 3a–3c ustawy o VAT wprowadziło ograniczenia i szczególne rozwiązania w zakresie wyłączenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta